Home » KRZYWA WIEŻA W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

KRZYWA WIEŻA W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

Ząbkowiece Śląskie krzywa wieża

Jedną z atrakcji tego miasteczka jest krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, nazywana często „śląską Pizą”. Warto, choć na chwilę zjechać z głównej drogi do centrum miasta, by ją zobaczyć.

Stare przysłowie mówi jaki kraj, taka i krzywa wieża. Włosi mają swoją słynną krzywą wieżę w Pizie, my mamy krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich. Nasza jest niższa i mniej strojna, co nie zmiana faktu, że też jest piękna. Tym bardziej warto ją odwiedzić, bo Ząbkowice Śląskie jest pełne zabytków i miejsc, do których wato się zakraść. Dlatego będąc w okolicach Ząbkowic Śląskich, zatrzymaj się w tym mieście na dłużej.

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich znajduje się w samym centrum miasta. By do niej dojechać, musisz kierować się w stronę rynku, a następnie dojechać do jego południowo-zachodniego narożnika. Drogowskazem niech będzie budynek ratusza. Gdy będziesz mijał jego główne wejście, mając je po lewej stronie, na narożniku rynkowego placu, tuż po prawej stronie, znajduje się uliczka prowadząca do samej wieży. Jeśli je przeoczysz, nie panikuj, najwyżej zrobisz jeszcze jedno kółko wokół ratusza. Rynek w Ząbkowicach Śląskich jest piękny i na pewno nie będziesz narzekał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MUZEUM TATRY W KOPŘIVNICY – TU TWORZYŁA SIĘ HISTORIA MOTORYZACJI

NAJWYŻSZA KRZYWA WIEŻA W POLSCE

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich to najwyższa krzywa wieża w Polsce. Ma ona 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi nieco ponad dwa metry. Na jej szczyt prowadzi dokładnie 139 schodów.

Jej historia nie jest dokładnie znana. Jedna z hipotez mówi, że wieża jest pozostałością po dawnym zamku. Wiarygodność tej teorii potwierdza fakt, że dolne partie murów są zbudowane z kamienia i zaprawy wapiennej. O jej obronnym charakterze może też świadczyć duża grubość murów wynosząca 4 metry.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MUZEUM TATRY W KOPŘIVNICY – TU TWORZYŁA SIĘ HISTORIA MOTORYZACJI

Po rozbudowie miasta i przesunięciu murów miejskich, w XIV wieku powiększył się obszar zabudowany miasta. Z dawnej baszty postanowiono zrobić dzwonnicę kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Anny. Zakończenie budowy nastąpiło prawdopodobnie w 1413 roku.

Latem 1598 roku wieża przechyliła się o 1,5 m. Prawdopodobnie miały na to wpływ ruchy tektoniczne w pobliskim Bardzie lub też zwiększony ciężar nadbudowanej wieży. później krzywizna powolutku powiększała się.

W 1858, kiedy całe miasto objął wielki pożar, także i wieża uległa znacznemu zniszczeniu, najbardziej w górnej części. Władze pruskie zamierzały ją rozebrać, jednak władze miasta były jednak innego zdania i po długotrwałych zabiegach obiekt odbudowano. Dawne zwieńczenie w postaci blaszanego hełmu zastąpiono attyką w kształcie jaskółczych ogonów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MUZEUM TATRY W KOPŘIVNICY – TU TWORZYŁA SIĘ HISTORIA MOTORYZACJI

Od 2000 roku krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich jest wpisana do rejestru zabytków. Dzisiaj wieża jest jedną z atrakcji turystycznych Ząbkowic Śląskich i można ją zwiedzać codziennie.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.