Home » ALPEJSKIE PRZEŁĘCZE, TE MNIEJ ZNANE, CHOĆ NIE MNIEJ PIĘKNE

ALPEJSKIE PRZEŁĘCZE, TE MNIEJ ZNANE, CHOĆ NIE MNIEJ PIĘKNE

Alpiniści mają prostą zasadę: „wyszukaj sobie jakąś znaną górę i wejdź na sąsiednią”. Przeżycia będą podobne, ale nie będziesz musiał dzielić ich z innymi. Alpy to nie tylko kultowe przełęcze Stelvio czy Furka. Może więc w tym sezonie zaliczysz te mniej znane alpejskie przełęcze? 

Do tej pory zachęcałem was do odwiedzenia tych najbardziej znanych. Jednak z roku na rok, na drogach dojazdowych do nich robi się coraz ciaśniej. Jazda w motocyklowym korku nie należy do przyjemności, jeszcze gorzej sprawa wygląda jeśli utkniesz za autobusem albo kamperami. Stąd mój pomysł na wybór tras alternatywnych i nie mniej pięknych niż te prowadzące do miejsc z przydomkiem „must see”.

Oto mój wybór alpejskich przełęczy i wysoko biegnących tras, ale takich, gdzie nie trzeba walczyć o miejsce do zaparkowania. W tym wypadku zabierz ze sobą tabletki od bólu głowy, bo widoki potrafią zmiażdżyć system. Przy wyborze tras kierowałem się następującymi zasadami:

  • wysokość przełęczy minimum 1000 m n.p.m.,
  • atrakcyjna widokowo trasa,
  • z dala od alpejskich miejscówek często odwiedzanych przez motocyklistów.

Tak, uzbierało się tego trochę. Uprzedzając dyskusję to tylko część z tego co dostępne w Alpach. Pewnie zabrakło by mi życia by opisać je wszystkie. Zatem zapraszam w podróż po tych mniej znanych, ale niezwykle pięknych alpejskich przełęczach.

PRZEŁĘCZE WE FRANCJI

ARAVIS, 1498 m. Znajduje się między miejscowościami Flumet i Saint-Jean-de-Sixt w Górnej Sabaudii. Pod względem krajobrazów przełęcz jest zachwycająca, zwłaszcza dojazd przez Arpettaz (1581 m). Po drodze możesz zahaczyć o Croix Fry (1467 m).

SAISIES, 1650 m. na północ od Albertville i na wschód od Ugine. Boczna droga oferuje fantastyczne widoki i mnóstwo płynnie pokonywanych zakrętów. Szczytów po drodze brak.

GRAND COLOMBIER, 1501 m. między miejscowościami Lochieu i Culoz, ze wspaniałym widokiem na Alpy. Jeden warunek: dobra widoczność, bo im gorsza, tym jest mniej ciekawie. Niemniej wykuty w skałach zjazd Rodado Culoz od północy jest zawsze niesamowity.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  GÓRY SOWIE - TO MIEJSCE NIE MA PRAWA SIĘ ZNUDZIĆ!

CHAUSSY, 1533 m. Od miejscowości Pontamafrey, położonej w dolinie rzeki Arc, przejedziesz przez Lacets de Montvernier do Montaimont i do południowego podjazdu przełęczy Madeleine. Dojazdowi do szczytu przełęczy towarzyszą kapitalne widoki na dolinę.

PRZEŁĘCZE W SZWAJCARII

SCHALLENBERG, 1167 m. Między Thun i Entlebuch. Kapitalna jazda po zakrętach z doskonałym asfaltem oraz bliskość Berna – to sprawia, że na szczycie przełęczy ruch bywa spory. Jeśli z kierunku wschodniego pojedziesz na zachód drogą przez Bleiken i trafisz na dobrą widoczność, świetne widoki na szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau masz jak w banku.

JAUN, 1509 m. Między doliną rzeki Simme a okręgiem Greyerz w kantonie Fryburg. Kapitalne śmiganie po winklach wśród torfowisk i górskich hal. Spróbuj tamtejszego sera!

ROUTE LES AGITES, 1525 m. Otwarta tylko w weekendy wojskowa droga, rozwidlająca się od przełęczy Mosses, oferuje przejazd przez liczne mosty oraz genialne widoki na Jezioro Genewskie.

PRAGEL, 1550 m. Zamknięta w weekendy, w większości jednopasmowa alternatywna droga na przełęcz Klausen.

ÄCHERLI, 1458 m. Położona na południe od Lucerny, między miejscowościami Kerns, Obwalden i Dallenwil, Nidwalden. W całości wyasfaltowana droga prowadzi na przełęcz, oferując świetne widoki na szczyty Rigi i Titlis oraz na Jezioro Czterech Kantonów.

GLAS, 1846 m. kapitalne winkle, świetny asfalt, czyli od cholery radości z jazdy. Tuż przed szczytem przełęczy stoi fajny zajazd Beverin. Dobre miejsce na nocleg.

IBERGEREGG, 1406 m. Biegnie tuż poniżej granicy drzew niesamowitymi łukami przez łąki i lasy kantonu Schwyz w kierunku Oberiberg i dalej do jeziora Sihl.

SCHWÄGALP, 1278 m. Między Hundwil (okolice Sankt Gallen) i Nesslau, leżącym przy Kantonalstraße 16, wije się dobrej jakości droga między szczytami Säntis i Hochalp.

LEIN, 1623 m. Valais, w pobliżu Martigny; prowadzi od doliny Rodanu do drogi na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, omijając przy tym Martigny. Wspaniałe widoki i bardzo kręte odcinki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MASYW PRADZIADA I OKOLICE

CROIX DE COEUR, 2174 m. między Verbier a Ridden w dolinie Rodanu. Krótkie odcinki szutrowe sprawią, że poczujesz się bardziej „pro”.

PRZEŁĘCZE W AUSTRII

SÖLK, 1788 m. Dolna Austria/Styria: mało popularna wśród turystów trasa równoległa do wielkich przełęczy Tauern.

STODERZINKEN, 1825 m. Ślepa droga startująca w Gröbming. Prywatna, więc płatna, mimo to warto ze względu na widoki.

HOCHRINDL, 1600 m. Wyasfaltowana droga prowadząca wśród wysoko leżących hal w karyntyjskich górach Nockberge między Reichenau a doliną rzeki Gurk.

SCHÖNFELD, 1740 m. Alternatywna droga prowadząca na przełęcz Katschberg. Praktycznie zerowy ruch, co sprzyja zachwytom nad krajobrazami. Także dojazd do Nockalmstraße.

GABERL, 1541 m. między Köflach i Weiß Kirchen w Styrii. Czysta rozkosz z jazdy świetnym asfaltem; alternatywą jest podjazd od Maria Lankowitz przez Altes Almhaus do Gaberl.

KLIPPITZTÖRL, 1644 m. (Karyntia). Rzadko dojeżdżają tam samochody z narciarzami, więc droga prowadząca przez pasmo Saualpe między Mösel a doliną rzeki Lavan jest w dobrym stanie. Ponadto oferuje piękne widoki.

PRZEŁĘCZE WE WŁOSZECH

NIVOLET, 2612 m, Piemont. Jedna z najbardziej zachwycających dróg w Alpach. Rzadka sprawa w Alpach: na ponad 2,5 km n.p.m. wjedziesz po asfalcie.

DROGA KAISERJÄGERSTEIG, 1281 m. Start w Levico Terme w kierunku południowym, przez 10 km wąska droga prowadzi ostro w górę, z tunelami, ostrymi zakrętami i galeriami aż do Auberge (oberża) Monte Rovere.

FORCELLA DI MONTE REST, 1052 m. Ładnych widoków nie za wiele, są za to same winkle. Trasa biegnie od miejscowości Ampezzo (to co innego niż Cortina d’Ampezzo!) w kierunku południowym do Meduno.

RIODA, 1800 m. Podczas gdy na wielkich przełęczach Dolomitów panuje ruch, tutaj masz puste drogi.

PANORAMICA DELLE VETTE, 1967 m. Miejscówka w regionie Friaul w pobliżu miejscowości Sappada. To nie przełęcz, lecz droga w kształcie litery U. W górnej części zero asfaltu, mimo to, kiedy nawierzchnia jest sucha, nawet maszyny szosowe dadzą tu radę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  DOLINA BARYCZY - POMYSŁ NA WEEKENDOWY WYJAZD

WÜRZ, 2004 m. Tą momentami bardzo wąską drogą pojedź od Bressanone albo jeszcze lepiej od Klausen. W porównaniu do wielkich przełęczy Dolomitów minimalna popularność. Tylko w sierpniu pełno tu ludzi.

VALICO DI VALBONA, 1782 m / COE, 1610 m. Od Rovereto trasa prowadzi na wschód coraz węższymi drogami przez obie przełęcze aż do Arsiero, przy czym zahacza o…

BOCCHETTA DEGLI ALPINI, 1496 m. Z powrotem do Rovereto warto pojechać trasą prowadzącą przez miejscowości Schio i Recoaro Terme. Przechodzi ona przez

PIAN DELLE FUGAZZE, 1159 m, która nie jest główną atrakcją tego odcinka. Jest nią niewątpliwie niekończący się wąwóz, wzdłuż którego skalnych ścian biegnie trasa.

SAN MARCO, 1985 m. Przejazd przez Alpy Bergamskie – na północ od Bergamo, na wschód od jeziora Como – między Morbegno i Olmo al Brembo. Na drodze o bardzo dobrej jakości i z fajnymi widokami panuje mały ruch, bo biegnie ona między dwiema drogami głównymi.

SAMPEYRE, 2284 m, Piemont. Fajna asfaltowa droga między miejscowościami Sampeyre i Stroppo.

FAUNIERA, 2480 m. Można się tu dostać, jadąc od Marmora w kierunku południowym przez również świetną przełęcz Esischie (2370 m). Droga jest wąska, ale widoki ci to wynagrodzą.

PRZEŁĘCZE W SŁOWENII

MANGARTSKO SEDLO, 2055 m. Wjazd na tę przełęcz odchodzi od przełęczy Predel (1156 m). To wyasfaltowana płatna ślepa droga ze wspaniałymi widokami.

BOHINJSKO SEDLO, 1286 m. Na południe od Bled między Bohinjską Bistricą a Podbrdo biegnie położona na uboczu droga określana czasem jako przełęcz Bohinjska.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.