20 stycznia, 2025
Home » LATARNIE MORSKIE W POLSCE
lighthouse-1632134_1920

Latarnie morskie od wieków ułatwiają nawigację i chronią życie ludzi morza. Nie tylko świecą, ale również wysyłają sygnały dźwiękowe, a także nadają fale radiowe. W Polsce czynnych jest 15. Wybrałem siedem z nich i pojechałem wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Zimną i wietrzną pogodę z nawiązką wynagrodziły mi fajne winkle, błękitne morze i piękne widoki.

LATARNIA MORSKA W NIECHORZU

WYSOKOŚĆ: 45 M, ZASIĘG: 20 MM

(MM = MILA MORSKA ≈ 1852 METRY)

Pierwsza była latarnia w Niechorzu. Stojąca tuż przy krawędzi morskiego klifu 45-metrowa budowla jest uznawana za najpiękniejszą latarnię w Polsce. Dawno temu źródłem światła był olej rzepakowy. Spalano go aż 1500 kg rocznie! Aby wejść na jej szczyt trzeba pokonać 200 schodów. Nie jest łatwo, ale trud wspinaczki rekompensuje wspaniały widok na Wybrzeże Rewalskie.

Latarnie morskie Kołobrzeg

LATARNIA MORSKA W KOŁOBRZEGU

WYSOKOŚĆ: 26 M, ZASIĘG: 16 MM

Ta zniszczona w czasie działań wojennych latarnia została odbudowana w 1945 roku. Wzniesiono ją, wykorzystując platformę XVII-wiecznego fortu. Latarnia stoi przy prawym brzegu rzeki Parsęty, obok wejścia do portu. Z jej szczytu można obserwować panoramę miasta i kołobrzeski port Marynarki Wojennej, w którym stoją okręty i kutry torpedowe. Piękny widoczek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  NAJDŁUŻSZA PROSTA DROGA W POLSCE

LATARNIA MORSKA W JAROSŁAWIECU

WYSOKOŚĆ: 33 M, ZASIĘG: 23 MM

Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego widać całe miasto. Ta latarnia stoi dalej od brzegu morza niż większość – 380 m. Wejście na nią jest bardzo łatwe. Bilet kosztuje 8 zł. Jeśli weźmiesz ze sobą białą kartkę, w kasie przystawią ci pamiątkowy stempel. Zrób to również w innych latarniach i zbierz całą kolekcję.

LATARNIA MORSKA W DARŁOWIE

WYSOKOŚĆ: 22 M, ZASIĘG: 15 MM

Budowla w Darłowie wyglądem przypomina ratusz. Wybudowana w XIX wieku 22-metrowa wieża nietknięta przetrwała II wojnę. Obok latarni stoi budynek, z którego piloci portowi komunikują się z kapitanami statków zbliżających się do portu. Przy okazji wizyty w Darłowie koniecznie zobacz jedyny w Polsce rozsuwany most. Łączy on brzegi rzeki Wieprza i stoi tuż obok latarni.

LATARNIA MORSKA W CZOŁPINIE

WYSOKOŚĆ: 25 M, ZASIĘG: 21 MM

Podróż zakończyłem w Czołpinie. Tamtejsza latarnia, która przetrwała wojnę, stoi na wysokiej wydmie w Słowińskim Parku Narodowym aż kilometr od brzegu! Moto zostawiasz na parkingu leśnym w Czołpinie, potem czeka cię dość długi spacer, ale warto! Park, nazywany polską Saharą, wygląda obłędnie. Widowiskowe Wydmy Czołpińskie znajdują się kilkaset metrów dalej. Poczujesz się na nich, jakbyś był na pustyni. Kilkukilometrowy spacerek dał mi nieźle w kość, mimo to z bananem na twarzy zakończyłem podróż.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  DOKĄD WYBRAĆ SIĘ MOTOCYKLEM W BESKIDACH? TRASA PRZEZ PRZEŁĘCZ SALMOPOLSKĄ I KUBALONKĘ
Latarnie morskie Ustka

LATARNIA MORSKA W USTCE

WYSOKOŚĆ: 19 M, ZASIĘG: 18 MM

Najniższa, ale najciekawsza pod względem architektonicznym latarnia na moim szlaku. Ośmiokątnej budowli uroku nadają okienka, gzymsy, daszki i klinkierowa cegła. Na szczycie latarni widać, jak działa układ soczewek skupiających światło. Zapewniają one 33-kilometrowy zasięg światła. Budynek jest położony w przepięknej scenerii wśród zieleni i drzew. Idealna okazja na spacer, rozprostowanie kości i ładne selfie.

LATARNIA MORSKA W GĄSKACH

WYSOKOŚĆ: 50 M, ZASIĘG: 23,5 MM

Ta latarnia po raz pierwszy rozbłysła w 1878 roku. Lampa z soczewką umieszczona na jej szczycie świeci na odległość 23,5 mili morskiej, czyli ponad 43 km! Latarnię można zwiedzać tylko w okresie wakacyjnym. To najmniej atrakcyjna turystycznie budowla na mojej trasie. Jeśli masz mało czasu, możesz pominąć Gąski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MOTOCYKLOWA PĘTLA WOKÓŁ TATR – IDEALNY POMYSŁ NA WEEKENDOWĄ PODRÓŻ

LATARNIE MORSKIE – SZLAK NIE JEST DŁUGI

TRASA: ma długość ok. 210 km. Można ją przejechać w jeden dzień (jeśli wystartujesz bardzo wcześnie rano). Prowadzi asfaltami różnej jakości – od świeżutkiego asfaltu po kocie łby. Bez problemu przejedziesz ją nawet motocyklem sportowym. Najfajniejszy widoczek jest w Łazach (szutrowa droga w stronę morza tuż za Jemieńskim Nurtem). Możesz tam legalnie zrobić zdjęcie motocykla na tle morza.

PAMIĘTAJ: latarnie morskie są wielkie. Jeśli nastawiasz się na ich zwiedzanie od wewnątrz, koniecznie wrzuć do plecaka zwykłe buty oraz wybierz z bankomatu trochę gotówki (za wejściówki zapłacisz tylko nią). Większość latarni zamyka się po zmroku, więc wystartuj wcześnie rano. Jeśli planujesz wyjazd późną jesienią lub wczesną wiosną, obowiązkowo weź ze sobą przeciwdeszczówkę.

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ NA SZLAKU LATARNI MORSKICH

  • Wydmy Czołpińskie
  • Słowiński Park Narodowy
  • kołobrzeski port Marynarki Wojennej
  • rozsuwany most w Darłowie
  • wieża widokowa – jezioro Łebsko
  • zabytkowy rynek w Kołobrzegu
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  • Muzeum Chleba w Ustce

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.