Musisz to zobaczyćPodróże

Przeprawa promowa “Bez Granic”

Korzystajcie zanim zniknie z mapy! Prom “Bez Granic” to jedna z niewielu tego typu przepraw w Polsce, która twardo stawia czoło nowo budowanym mostom i napiętym do granic wytrzymałości budżetom gmin. Co jest dodatkową atrakcją podczas tej krótkiej podróży prom zawiezie cię do Niemiec.

Przeprawa promowa Gozdowice-Güstebieser Loose  

Państwo: Polska-Niemcy
Namiary GPS: 52.763259, 14.318809

Nie będę ukrywał dojazd do tej przeprawy nie był łatwym zadaniem. Do Gozdowic możesz dojechać albo drogą nr 126 prowadzącą z Dębna przez Mieszkowice, albo zdać się na te boczne, nieoznaczone asfalty, ukryte w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Ja wybrałem tą drugą opcję i nie żałuję.

Prom Bez Granic

Zanim pojedziesz do portu, choć w tym przypadku słowo port jest sporym nadużyciem, możesz odwiedzić również Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii WP znajdujące się w Gozdowicach. Na wystawie prezentowane są pamiątki po wojskach inżynieryjnych, m.in. dokumenty, mapy, zdjęcia, umundurowanie oraz modele urządzeń (most pontonowy, zrekonstruowany schron dowódcy wojsk). Na wystawie plenerowej prezentowane są m.in. amfibie, łodzie oraz barki desantowe. Wszystkie te eksponaty są związane z forsowaniem Odry przez wojsko w kwietniu 1945 roku. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, zapraszam. Muzeum jest placówką sezonową, czynną w okresie letnim, a wstęp jest płatny.

Gozdowice - w oczekiwaniu na Prom Bez Granic

Prom jest małą jednostką. Na jego pokład mogą wejść piesi, albo wjechać auta o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz rowerzyści. Na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać ale prom “Bez granic” jest dość nowoczesną jednostką. Informacje do których udało mi się dotrzeć mówią, że została ona zbudowana w roku 2007, w stoczni w Dobrzyniu Wielkim.

Największą zaskoczką jest to, że prom jest napędzany dwoma kołami z łopatkami umieszczonymi po prawej i lewej stronach kadłuba.

Prom Bez Granic

Prom odpływa z Polski o pełnych godzinach, tylko przez sześć dni w tygodniu – z wyłączeniem poniedziałków. Do Niemiec przybija po niecałych 10 minutach rejsu. Ile kosztuje tak przyjemność? Motocykl wraz z kierowcą jest wydatkiem oszałamiających 6 złotych. Pasażer musi dorzucić do tego dodakowe 3 zł.

Jeśli nie chcesz pozostać po niemieckiej stronie, a na zwiedzanie okolicy warto wybrać się motocyklem, zawsze możesz wrócić do Polski. W tym przypadku prom odpływa 10 minut po każdej pełnej godzinie.

Korzystając z tej przeprawy pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Zanim w ciemno wybierzesz się do Gozdowic sprawdź na stronie gminy Mieszkowice, czy prom kursuje. W tym roku rejsy rozpoczynają się o godzinie ósmej a kończą w zależności od miesiąca, o 17, 18, 19 lub 20. Tak było w sezonie 2023. Czy ten sam rozkład zostanie zachowany w przyszłym roku? Nie mam bladego pojęcia. Wiem za to, że z powodu covid-19 prom nie kursował w sezonach 2020 i 2021

Lądując po Niemieckiej stronie warto wybrać się na zwiedzanie takich atrakcji jak kompleks skoczni narciarskich, albo odwiedzić potężne windy dla statków. O szczegółach w kolejnym odcinku miejsc wartych odwiedzenia.

Gdzie znajduje się przejście graniczne Gozdowice-Güstebieser Loose?

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.