SZLAKIEM ZAMKÓW I WAROWNI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Proponowana trasa prowadzi szlakiem zamków, pałaców i warowni. Nie zabraknie bajecznych górskich widoków i oczywiście zakrętów. 

Za punkt startu wybrałem Kamienną Górę, lecz może nim być dowolny punkt, bo trasa jest pętlą. Drogą 367 kierujesz się do Kowar – kierunek na Jelenią Górę. Droga najpierw wije się wzdłuż rzeki, dalej jest kilka długich prostych, a następnie mozolna wspinaczka na Przełęcz Kowarską z licznymi zakrętami i nawrotami. Ze szczytu przełęczy można podziwiać panoramę Sudetów, jest też okazja wjechania jeszcze wyżej – na przełęcz Okraj (droga nr 368).

KOWARY SŁYNĄ NIE TYLKO Z DYWANÓW

W Kowarach warto zobaczyć Park Miniatur, gdzie stoją wszystkie największe atrakcje architektoniczne Dolnego Śląska (w skali 1:25). Liczba zgromadzonych makiet i precyzja, z jaką zostały wykonane, są warte każdej wydanej złotówki na bilet. Z Kowar (wyjazd ul. Wojska Polskiego) kieruj się w kierunku na Gruszków. Teraz będziesz podróżować po przepięknym Parku Krajobrazowym Gór Rudawskich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  KRĘTE DROGI OPOLSZCZYZNY - SZLAKIEM ZAMKÓW I PAŁACÓW

W drodze na przełęcz, jak też przy zjeździe po drugiej stronie czekają strome podjazdy i zjazdy, wąskie asfalty, serpentyny i ostre górskie zakręty – wszystko to okraszone pięknymi widokami. Mijasz Gruszków, a następnie Strużnicę, za którą znajduje się kolejny podjazd na przełęcz. Nieopodal masz jedno z piękniejszych drewnianych schronisk Sudetów – Szwajcarkę. Warto urządzić sobie krótkie przerwę i spacer, aby przyjrzeć się temu obiektowi z bliska i na chwilę przenieść się w klimat Alp szwajcarskich.

Ponieważ trasa prowadzi szlakiem zamków i warowni, zjeżdżając z przełęczy, odbij z głównej drogi prowadzącej w kierunku Trzcińska, pokonując rzekę. Malownicza, wąska droga lokalna, wijącą się góra-dół wzdłuż rzeki, prowadzi na Bobrów, Wojanów i Łomnicę. Pałac w Wojanowie leży tuż przy drodze. Kompleks przeszedł gruntowną renowację, otaczającemu pałac parkowi przywrócono dawną świetność, w środku mieszczą się eleganckie hotel i restauracja.

Dosłownie tuż za miedzą mieści się pałac w Łomnicy. To miejsce jest dużo skromniejsze, lecz również piękne i warte zobaczenia. Z Łomnicy pojedź w kierunku rogatek Jeleniej Góry, gdzie odbijesz na drogę nr 3 w kierunku Wrocławia. Jeśli masz czas i zechcesz odwiedzić Jelenią Górę, polecam spacer po starówce. Fani militariów docenią skansen uzbrojenia Wojska Polskiego. Można z bliska przyjrzeć się czołgom, wozom bojowym oraz całej masie innego pancernego żelastwa. Skansen znajduje się przy ul. Sudeckiej (wylot na Karpacz).

ZOBACZ RÓWNIEŻ  DOLNY ŚLĄSK NA WEEKEND - MOTOCYKLOWA TRASA ZE ŚNIEŻKĄ W TLE

BOLKÓW NAJPIĘKNIEJSZY ZAMEK NA SZLAKU ZAMKÓW I WAROWNI

Podróż drogą krajową nie należy być może do najfajniejszych pomysłów. Proponowany odcinek, mimo iż bywa często mocno zatłoczony, wydaje się na tyle ciekawy widokowo i pełen tak wielu zakrętów, że warto przemknąć tą drogą do Bolkowa. Tam czeka górujący nad miastem zamek rycerski, z którego wieży można podziwiać panoramę okolicy.

Z murów twierdzy widać kolejną atrakcję – zamek Świny. Jest to ruina, zabezpieczona i udostępniona do zwiedzania. Można wejść do wnętrza zamku i zejść do ciemnych lochów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  ADRSZPASKIE SKALNE MIASTO – WITAJ W BAŚNIOWYM ŚWIECIE

Pora wracać. Droga nr 5 prowadzi do Kamiennej Góry. Ten krótki odcinek biegnie między polami, pośród wzgórz i lasów. Sielankowe widoki to fajne uzupełnienie górskich przełęczy.

DŁUGOŚĆ WYJAZDU
ok. 110 km

CZAS TRWANIA WYJAZDU
1,5-2 godz. (bez zwiedzania)

TRASA
W tę malowniczą drogę warto zabrać aparat. Widoki masywu Rudaw Janowickich często skłaniają do postojów. Sporo rowerzystów i piechurów podróżujących wzdłuż drogi.

DROGI
Ogólnie dobre, miejscami trochę dziur, a miejscami gładko jak po stole. Drogi lokalne są wąskie i kręte. Na podjazdach i serpentynach można natrafić na piach.

CO KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ:

  • Park Miniatur w Kowarach.
  • Pałace w Wojanowie i w Łomnicy.
  • Skansen uzbrojenia Wojska Polskiego.
  • Schronisko Szwajcarka.
  • Zamki Bolków i Świny.
  • Kolorowe jeziorka w dawnych sztolniach k. wsi Wieściszowice.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.