8 PATENTÓW NA ŚWIETNE ZDJĘCIA Z WAKACJI
Znasz to frustrujące uczucie, gdy ty z wypiekami na twarzy pokazujesz kilkaset zdjęć z wakacji, a kumple z nudów ziewają i zasypiają nad kuflem piwa. Misterny plan pochwalenia się jakie masz świetne zdjęcia z wakacji bierze w łeb. Co poszło nie tak? Już wyjaśniam.
Żyjemy w niesamowitych czasach, kiedy ograniczenia dotyczące liczby zrobionych na wakacjach zdjęć praktycznie nie istnieją. Nie musisz przejmować się długością kliszy, bo we współczesnym aparacie jej nie ma. Nie musisz zastanawiać się nad pojemnością karty, bo w każdej chwili możesz zapisać zdjęcia w chmurze. No i sam aparat. Dzisiaj aparaty kompaktowe zostały zastąpione smartfonami, które zawsze są pod ręką i potrafią robić od strony technicznej świetne zdjęcia z wakacji. Jest tylko jedno ale. O ile telefon poradzi sobie z warunkami w niemal każdej sytuacji, to pozostaje jeszcze drugi element, czyli wprawne oko fotografującego. I to w tym miejscu najczęściej pojawiają się schody.
Po powrocie do domu, ładujesz zdjęcia do kompa i co? Zamiast oczekiwanej magii są przeciętne fotki, które nijak nie dowodzą trudów eskapady. Zmień to i zacznij fotografować tak dobrze, jak dobrze prowadzisz swój motocykl. Możesz zmienić kadr szybko, bo nie jesteś na piechotę, i możesz wjechać w miejsca niedostępne dla innych. Nie zmarnuj okazji i obserwuj, eksperymentuj, łam zasady i dobrze się baw.
OTO OSIEM POMYSŁÓW NA ŚWIETNE ZDJĘCIA Z WAKACJI
1. Malownicze górskie krajobrazy, wysokie przełęcze czy bezkresne stepy – najczęściej to chcesz mieć na zdjęciach. Jeżeli jedziesz z kumplami, to rozdzielcie się. Ustaw się z aparatem w miejscu, gdzie dobrze widać drogę w oddali, a pozostali niech zrobią kilka przejazdów.
2. Ustaw kompozycję tak, aby motocykl nie był w centrum kadru. Najlepiej zastosuj się do reguły trójpodziału. Czyli dzielisz obraz na 3 poziome oraz 3 pionowe linie i istotny element umieszczasz w jednym z punktów przecięcia. Większość z aparatów i telefonów ma możliwość wyświetlenia tych linii na ekranie.
3. Wybierz ciekawe otoczenie i zwróć uwagę, żeby w obiektywie nie było przypadkowych elementów. Popatrz, czy w tle nie ma kubłów na śmieci itp. „atrakcji” i aby latarnia nie wyrastała z głowy kumpla. Zastanów się, co chcesz mieć w kadrze, a co jest mniej isotne. Jeżeli najważniejszy jest motocykl, kumpla ustaw za nim, jeżeli motocyklista – niech stanie obok lub siądzie na nim.
4. Zwróć uwagę na cienie na twarzy i tak ustaw tak kumpli, aby cała postać była zacieniona lub oświetlona. Zrób kilka ujęć, bo zawsze się może zdarzyć, że akurat trafisz na głupią minę. Żeby ujęcie było ciekawsze, stań na murku czy krawężniku albo kucnij. Wykorzystaj zastaną sytuację.
5. Jeżeli chcesz, aby głównym motywem na zdjęciu był motocykl, sfotografuj go, gdy jedzie. Na początek wybierz prostą drogę i ustaw się na poboczu. Ważne, żeby widoku nie przysłaniały ci gęste drzewa, słupy czy wysoka trawa. Śledź ruch pojazdu, strzelając serię zdjęć.
6. Pamiętaj, że to, co jest bliżej ciebie, wyjdzie bardziej rozmazane niż tło. Najważniejsze, żebyś zsynchronizował ruch aparatu z ruchem motocykla. Otrzymasz wtedy piękne, dynamiczne ujęcie pędzącej maszyny na rozmytym tle. Licz się z tym, że udany technicznie może być wtedy co setny kadr, a porywający może nie trafi ć się wcale, ale trzeba próbować.
7. Zakurzone zegary lub zabłocone koła doskonale uzupełniają zestaw zdjęć. Sam doskonale wiesz, co w twojej maszynie jest wyjątkowego, co odróżnia ją od innych. Sfotografuj to. Dobrze czasem wykorzystać motocyklowe akcesoria, np. GPS, kask, rękawiczki czy nawet mapę. Możesz też trochę pobawić się w scenografa i dodać zdjęciu dramaturgii. Np. wjedź w błoto lub w stos kamieni czy oprzyj motocykl o stary traktor.
8. Przy zbliżeniach bardzo dobrze wychodzą elementy, które są mokre. Aby uzyskać ciekawe efekty, zaprzęgnij do roboty latarkę i o zmierzchu podświetl interesujący fragment twojej maszyny.
TO MOŻE SIĘ PRZYDAĆ:
BEZSENNOŚĆ – JEST ATUTEM, NIE PRZEKLEŃSTWEM
Jeśli wkręcisz się w robienie zdjęć są aplikacje (np. TPC), które przewidują położenie Słońca oraz kierunek padania jego promieni i wskażą ci, gdzie zrobisz najlepsze zdjęcia. Jeżeli chcesz się jeszcze bardziej wykazać, wstań przed wschodem lub wybierz się na zachód słońca.
PROWOKACJA – TO ZAWSZE DZIAŁA
Zamiast zatrzymywać się na kolejnej przełęczy, zjedź do miasteczka czy wioski. Motocykl z siłą magnesu przyciąga uwagę. Szczególnie w miejscach, gdzie standardem jest koń albo stara Łada. Tam masz szansę na piękne fotki obyczajowe.
NIE BĄDŹ DRĘTWYM PATOLEM, UGNIJ KOLANA, ALBO PODSKOCZ
Wiem, że kucnięcie ubranym w motocyklowe ciuchy bywa poważnym wyzwaniem, ale najnudniejsze zdjęcia to te robione z poziomu wzroku. Czasem wystarczy wejść na kamień albo zejść do rowu. Dzięki innemu niż zwykle punktowi widzenia uzyskasz świetny kadr.