Home » Czy wiedziałeś, że na Przełęczy Okraj znajduje się najwyższe przejście drogowe w Polsce?

Czy wiedziałeś, że na Przełęczy Okraj znajduje się najwyższe przejście drogowe w Polsce?

Granica na przełeczy Okraj

Przełęcz Okraj (nazwy regionalne: Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude)

Państwo: Polska
Wysokość: 1046 m n.p.m..
Namiary GPS: 50°44′45,97″N 15°49′27,69″E

Na przełecz Okraj 037
Zdjęcie: Jacek Ociepko

Przełęcz Okraj znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy. Jest to najwyższe drogowe przejście graniczne w Polsce. Przełęcz znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m., pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Jeśli szukasz noclegu, po polskiej stronie polecam „Amelkową chatę”. Zdecydowanie nie polecam za to schroniska turystycznego. Jeszcze w zeszłym roku (2014) wyglądało jak większość schronisk w tym kraju, czyli jak altanka dla bezdomnych. Po czeskiej stronie jest kilka knajp, w których warto zatrzymać się na kawę/browara/lody. Zatrzymując się po czeskiej stronie polecam „Penzion Lesní zátiší”. Rachunek bez problemu zapłacisz w złotówkach (choć po złodziejskim kursie). No i mają tu fajny kaflowy piec, na którym można grzać zmarznięte łapy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  SZLAKIEM MILITARNYCH ZABYTKÓW W POLSCE -BUNKRY, TWIERDZE I „ZŁOTY POCIĄG”

Dlaczego to miejsce jest tak interesujące z punktu widzenia motocyklistów? Po pierwsze leży dość wysoko w górach. Po drugi prowadzi do niego niesamowita droga. Dlaczego niesamowita? Bo nie bałbym się jej porównać do jednej z tych, których szukacie wybierając się motocyklem w Alpy. Od kilku lat asfalt jest wyremontowany, zatem wjazd do góry jest czystą przyjemnością. Ale będąc w tym miejscu nie zapomnij o jednej, bardzo ważnej rzeczy, Tą drogę dobrze znają lokalni miłośnicy jazdy na rowerach. Podczas zjazdów ci kolesie często rozpędzają się do konkretnych prędkości, często zjeżdżając na przeciwległy pas. Takie sobie hamulce w szosie, w połączeniu z wąskimi oponami i leżącym na asfalcie piachem (po zimie) też nie ułatwiają zadania. Zatem wjeżdżając na Przełęcz Okraj, zachowaj czujność.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  FORT STACHELBERG

PRZEŁĘCZ OKRAJ – MIEJSCE O SKOMPLIKOWANEJ HISTORII 

Ciekawą historią jest fakt, że droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została rozbudowana w 1937. Rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację.

W historii nowożytnej przejście to było miejscem typowo turystycznym, choć dzielni wopiści pilnowali go ze skrupulatnością godną ważniejszej sprawy.