Home » PAŁAC W ANTONINIE

PAŁAC W ANTONINIE

Pałac Radziwiłłów w Antoninie

Dworek Myśliwski Księcia Radziwiłła, często też nazywany Pałacem w Antoninie, jest miejscem niezwykłym. Bywał tu Fryderyk Chopin, bywali celebryci XIX wieku. Dziś to miejsce jest perłą architektury, którą koniecznie powinieneś odwiedzić będąc w okolicy.

Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie został zbudowany w latach 1822–1824. Architektem odpowiedzialnym za projekt był Karl Friedrich Schinkl, a inwestorem książę Anton Radziwiłł. Tak, dobrze liczysz, w tym roku przypada dwusetna rocznica powstania tego pałacyku. Z tej okazji obecni opiekunowie zapowiedzieli wiele imprez i atrakcji, o których jednak za chwilę.

Mówiąc pałac zwykle masz na myśli obszerny murowany budynek, bogato zdobiony, otoczony równie pięknym ogrodem. W tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej. Pałac w Antoninie rzeczywiście piękny ogród, ale sam budynek jest w całości zbudowany z drewna. Żeby konstrukcja się nie zawaliła posadowiono go na solidnej podmurówce. Pałac zaprojektowano go na planie krzyża greckiego, a fundamenty jego wewnętrznej części mają kształt ośmiokąta. Do środkowego budynku dobudowano cztery niższe skrzydła, w których mieszczą się klatka schodowa i pokoje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  STARDA DELLA FORRA - ÓSMY CUD ŚWIATA NAD JEZIOREM GARDA

PAŁAC W ANTONINIE – NIETYPOWE WNĘTRZE

Gdy wszedłem do środka szczęka opadła mi do ziemi. Wnętrze stanowi ogromna, trójkondygnacyjna sala z bogato zdobionym stropem. Pośrodku niej znajduje się masywny filar pełniący dwie, a właściwie trzy funkcje. Po pierwsze w jego wnętrzu ukryto przewody kominowe. Druga z funkcji – podtrzymuje on centralną część dachu. Po trzecie, ponieważ mowa jest o pałacu myśliwskim, ogromny filar jest miejscem w którym wyeksponowana została bogata kolekcję myśliwskich trofeów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  ENDURO REPUBLIC - MOTOCYKLOWY RAJ NA ZIEMI

W jednej ze wspomnianych wcześniej dobudówek mieści się klatka schodowa prowadząca na kolejne kondygnacje i wewnętrzne balkony. To z nich możesz przejść do pokojów znajdujących się w pozostałych skrzydłach.

Widok wnętrza robi niesamowite wrażenie. Niestety nie dane mi było wejść na piętro, ponieważ oficjalnie pałac był zamknięty. Właśnie trwały przygotowania do koncertu.

Pałac w Antoninie wnętrze

Skoro o muzyce mowa. Tuż po zakończeniu budowy, ten pałacu dwukrotnie odwiedził Fryderyk Chopin. Tablica upamiętniająca jego wizyty znajduje się na elewacji budynku. Inną ciekawostką jest, że w latach 1939–1944 pałac był własnością Adolfa Hitlera, po podarowaniu go w 1939 roku przez ówczesnego właściciela, księcia Michała Radziwiłła.

Pałac w Antoninie boczne balkony

Po zakończeniu II wojny światowej pałac niszczał aż do roku 1974. Wtedy to dzięki staraniom Jerzego Waldorffa przeprowadzono gruntowny remont. Dzisiaj pałac wygląda znakomicie i jest perłą architektury XIX wieku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  ORLE GNIZADO - SIEDZIBA HITLERA W BERCHTESGADEN

Tak jak już wspominałem wcześniej, gdy zwiedzałem to miejsce trwały przygotowania do koncertu. To właśnie tu, jesienią, odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Z okazji 200 rocznicy powstania pałacu, w tym roku opiekunowie przewidzieli sporo imprez towarzyszących. Kalendarz obchodów okrągłej rocznicy powstania jest bardzo długi i został rozbity na cały rok. Listę imprez wraz z dokładnymi datami znajdziesz klikając w ten link.

Pałac w Antoninie widok z ogrodu

A gdy już zwiedzisz wnętrze i uda ci się zjeść obiad, zapraszam na spacer po rozległym parku utrzymanym w stylu angielskim z urokliwym stawem i pomnikowymi drzewami.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.