PAŁAC W ANTONINIE
Dworek Myśliwski Księcia Radziwiłła, często też nazywany Pałacem w Antoninie, jest miejscem niezwykłym. Bywał tu Fryderyk Chopin, bywali celebryci XIX wieku. Dziś to miejsce jest perłą architektury, którą koniecznie powinieneś odwiedzić będąc w okolicy.
Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie został zbudowany w latach 1822–1824. Architektem odpowiedzialnym za projekt był Karl Friedrich Schinkl, a inwestorem książę Anton Radziwiłł. Tak, dobrze liczysz, w tym roku przypada dwusetna rocznica powstania tego pałacyku. Z tej okazji obecni opiekunowie zapowiedzieli wiele imprez i atrakcji, o których jednak za chwilę.
Mówiąc pałac zwykle masz na myśli obszerny murowany budynek, bogato zdobiony, otoczony równie pięknym ogrodem. W tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej. Pałac w Antoninie rzeczywiście piękny ogród, ale sam budynek jest w całości zbudowany z drewna. Żeby konstrukcja się nie zawaliła posadowiono go na solidnej podmurówce. Pałac zaprojektowano go na planie krzyża greckiego, a fundamenty jego wewnętrznej części mają kształt ośmiokąta. Do środkowego budynku dobudowano cztery niższe skrzydła, w których mieszczą się klatka schodowa i pokoje.
PAŁAC W ANTONINIE – NIETYPOWE WNĘTRZE
Gdy wszedłem do środka szczęka opadła mi do ziemi. Wnętrze stanowi ogromna, trójkondygnacyjna sala z bogato zdobionym stropem. Pośrodku niej znajduje się masywny filar pełniący dwie, a właściwie trzy funkcje. Po pierwsze w jego wnętrzu ukryto przewody kominowe. Druga z funkcji – podtrzymuje on centralną część dachu. Po trzecie, ponieważ mowa jest o pałacu myśliwskim, ogromny filar jest miejscem w którym wyeksponowana została bogata kolekcję myśliwskich trofeów.
W jednej ze wspomnianych wcześniej dobudówek mieści się klatka schodowa prowadząca na kolejne kondygnacje i wewnętrzne balkony. To z nich możesz przejść do pokojów znajdujących się w pozostałych skrzydłach.
Widok wnętrza robi niesamowite wrażenie. Niestety nie dane mi było wejść na piętro, ponieważ oficjalnie pałac był zamknięty. Właśnie trwały przygotowania do koncertu.
Skoro o muzyce mowa. Tuż po zakończeniu budowy, ten pałacu dwukrotnie odwiedził Fryderyk Chopin. Tablica upamiętniająca jego wizyty znajduje się na elewacji budynku. Inną ciekawostką jest, że w latach 1939–1944 pałac był własnością Adolfa Hitlera, po podarowaniu go w 1939 roku przez ówczesnego właściciela, księcia Michała Radziwiłła.
Po zakończeniu II wojny światowej pałac niszczał aż do roku 1974. Wtedy to dzięki staraniom Jerzego Waldorffa przeprowadzono gruntowny remont. Dzisiaj pałac wygląda znakomicie i jest perłą architektury XIX wieku.
Tak jak już wspominałem wcześniej, gdy zwiedzałem to miejsce trwały przygotowania do koncertu. To właśnie tu, jesienią, odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.
Z okazji 200 rocznicy powstania pałacu, w tym roku opiekunowie przewidzieli sporo imprez towarzyszących. Kalendarz obchodów okrągłej rocznicy powstania jest bardzo długi i został rozbity na cały rok. Listę imprez wraz z dokładnymi datami znajdziesz klikając w ten link.
A gdy już zwiedzisz wnętrze i uda ci się zjeść obiad, zapraszam na spacer po rozległym parku utrzymanym w stylu angielskim z urokliwym stawem i pomnikowymi drzewami.