SKÓRZANA ODZIEŻ MOTOCYKLOWA: PIELĘGNACJA, KONSERWACJA I NAPRAWA
Skórzana odzież motocyklowa od lat cieszy się popularnością wśród motocyklistów. Nie ma wątpliwości, że skóra zapewnia najwyższy poziom ochrony podczas szorowania tyłkiem po asfalcie, przewyższając pod tym względem materiały tekstylne. Jednak, mimo swoich niezaprzeczalnych zalet, skórzane ciuchy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by mogły służyć długo i zachować swoje właściwości.
RODZAJE SKÓRY I ICH WŁAŚCIWOŚCI
Najczęściej stosowana w odzieży motocyklowej jest skóra bydlęca. Jest ona bardzo trwała, ale niestety podatna na uszkodzenia gdy jest wilgotna albo mokra, podczas jazdy w deszczu. Bardziej odporną alternatywą może być skóra z kangura, która jest lżejsza, a jednocześnie wytrzymalsza na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei skóra płaszczki, choć coraz rzadziej spotykana, jest wykorzystywana w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia, na przykład w rękawicach, na ich brzegu i spodniej części.
Pomimo znakomitych właściwości, wszystkie rodzaje skóry wymagają regularnej konserwacji. Skóra to materiał naturalny, który w wyniku używania, wysuszania przez słońce i moczenia podczas jazdy w deszczu, może stracić swoje właściwości ochronne. Nawet lakierowane skórzane kurtki albo kombinezony, wymagają odpowiedniej konserwacji, aby jak najdłużej służyły w znakomitej kondycji.
SKÓRZANA ODZIEŻ MOTOCYKLOWA – JAK O NIĄ ZADBAĆ?
Aby skórzana odzież motocyklowa mogła zachować swoje właściwości, należy poświęcić jej nieco uwagi. Przynajmniej raz w roku warto wyczyścić ciuchy z robali. Po każdej jeździe w deszczu albo długich wyjazdów w słońcu przyda się nasączenie skóry odpowiednimi preparatami.
CZYSZCZENIE SKÓRY: Pierwszym krokiem jest usunięcie brudu z powierzchni skóry. Możesz to zrobić, nawilżając ciuchy, co ułatwia usunięcie zabrudzeń. Operację przeprowadzasz za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki. W przypadku silniejszych zabrudzeń warto żebyś sięgnął po specjalistyczne mydło do skóry lub neutralne mydło, które skutecznie oczyści powierzchnię. Warto skorzystać z pomocy preparatów takich jak np. Motul Perfect Leather czy Muc-off Leather Cleaner. Czyszczenie wykonujesz delikatnymi, okrężnymi ruchami, a zanieczyszczenia usuwamsz wilgotną ściereczką. Dla skórzanych ciuchów welurowych najlepiej stosować specjalne szczotki, dostępne w sklepach obuwniczych. To charakterystyczne szczotki z długimi i grubymi gumowymi włosami, o ile tak można je nazywać.
SUSZENIE: To niesamowicie ważny proces. Zbyt szybkie wysuszenie może uszkodzić skórę. W tym przypadku musisz być cierpliwy. Po myciu wysusz skórzane ciuchy, za pomocą miękkiego ręcznika. Pamiętaj, by kurtek albo tym bardziej rękawic nie suszyć na gorących grzejnikach. Mokrych skór nie wystawiaj na intensywne słońce, ponieważ może to prowadzić do popękania skóry. Najlepiej suszyć skórę w temperaturze pokojowej.
KONSERWACJA SKÓRY: Po wysuszeniu, w celu zachowania elastyczności i trwałości skóry, wetrzyj w nią specjalny preparat ochronny, np. wosk do skór. Tego typu środki pomagają motocyklowym ciuchom w ochronie przed wilgocią i brudem. Dbają także o odpowiednią miękkość materiału. Nie używaj tłuszczu ani olejków organicznych! Mają one tendencję do jełczenia, co negatywnie wpłynie na wygląd i zapach odzieży. Do skór nie należy także stosować preparatów zawierających rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić powierzchnię skóry.
SKÓRZANA ODZIEŻ MOTOCYKLOWA JAK DBASZ TAK MASZ
Pielęgnacja skóry jest czasochłonna, jednak jej naprawa może okazać się znacznie bardziej skomplikowana i wymagająca profesjonalnego podejścia. W domowych warunkach można próbować naprawić niewielkie uszkodzenia, takie jak naklejanie łatek. Jednak takie rozwiązania rzadko kiedy są trwałe i skuteczne. Naprawa skórzanych ubrań, zwłaszcza kombinezonów, często wiąże się z koniecznością rozłożenia odzieży na czynniki pierwsze, a następnie precyzyjnego szycia, co powoduje, że naprawa jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. Skórzane ciuchy motocyklowe wymagają precyzyjnych napraw, które najlepiej powierzyć specjalistom. Żeby skrócić ci poszukiwania zajrzyj na stronę Roberta Ozona, robertozon.com
PORA NA WNIOSKI
Skórzana odzież motocyklowa to inwestycja, która wymaga odpowiednich zabiegów, by mogła służyć przez długie lata. Regularne czyszczenie, suszenie i konserwacja zapewniają, że skóra zachowa swoje właściwości, a ty przez lata będziesz mógł cieszyć się jej trwałością i komfortem. W przypadku napraw konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, ponieważ skórzane ciuchy wymagają precyzyjnych napraw, które są być trudne do wykonania w warunkach domowych. Wymagają one sporej wiedzy, umiejętności i specjalistycznych narzędzi. Tylko odpowiednia dbałość o skórę pozwoli cieszyć się jej zaletami przez długi czas, zapewniając tobie skuteczną ochronę przed skutkami wypadków.