Home » Honda XL750 Transalp już w salonach!

Honda XL750 Transalp już w salonach!

Honda XL750 Transalp

23YM XL750 Transalp

Honda zaprasza wszystkich miłośników marki, na premierę Hondy XL 750 Transalp. 8 maja w salonach tej marki pojawią się motocykle demonstracyjne, a w chwilę później motocykle testowe.

Honda Transalp jest prawdziwą legendą. Model ten pojawił się w ofercie w 1986 roku jako spokojny, komfortowy crossover z dynamicznym silnikiem V-Twin o pojemności 583 cm3 i zawieszeniem o dużym skoku, które to cechy sprawiały, że doskonale sprawdzał się również poza utwardzonymi szlakami. Na europejskich drogach do dziś można spotkać Transalpy z pierwszych lat produkcji, co świadczy o wysokiej jakości i ponadczasowości tego modelu.

Nowa Honda Transalp otrzymała elegancką, prostą i czystą w formie stylistykę. Podobnie jak jej pierwowzór, jest lekką i zwinną maszyną służącą zarówno do przemierzania miasta, jak i do dalszych podróży – w pojedynkę lub z pasażerem, a także do dobrej zabawy w lekkim terenie. Twórcy modelu dążyli do osiągnięcia równowagi pomiędzy aerodynamiką i ochroną przed wiatrem przy dużych prędkościach, a poczuciem lekkości i wolności podczas spokojnej jazdy. W gamie motocykli Hondy klasy Adventure, XL750 Transalp zajmuje miejsce pomiędzy odpowiednim dla posiadaczy prawa jazdy kategorii A2, “kieszonkowym” CB500X, a przeznaczonym dla bardziej doświadczonych jeźdźców, „atletycznym” CRF1100L Africa Twin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  NOWE MOTOCYKLE Z KOLEKCJI HARLEY-DAVIDSON HYDRA GLIDE REVIVAL I TOBACCO FADE ENTHUSIAST
23YM XL750 Transalp

Do napędu Transalpa służy ośmiozaworowy, rzędowy dwucylindrowy silnik o mocy maksymalnej 92 KM (67,5 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 75 Nm, zapewniający mocną reakcję w całym zakresie obrotów. Model wyposażono w elektroniczną przepustnicę TBW z czterema predefiniowanymi trybami jazdy Standard, Sport, Rain i Gravel oraz piątym trybem User, umożliwiającym użytkownikowi wybór preferowanych przez niego ustawień. Mamy tu również 5-stopniową kontrolę momentu obrotowego – HSTC – ze zintegrowaną kontrolą unoszenia przedniego koła oraz możliwość ustawienia intensywności hamowania silnikiem na trzech poziomach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  KAWASAKI Z 650 RS - POWRÓT DO KORZENI

Stalowa rama nowego Transalpa współpracuje z przednim zawieszeniem Showa, opierającym się na 43-milimetrowym widelcu SFF-CATM USD oraz z tylnym amortyzatorem działającym poprzez układ Pro-Link. Z przodu zastosowano dwa dwutłoczkowe zaciski hamulcowe, a na obręcze kół o rozmiarach 21 i 18 cali założono opony dętkowe.

Na długiej liście seryjnego wyposażenia modelu XL750 Transalp znalazły się między innymi: 5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT z systemem sterowania głosowego za pomocą smartfona (HSVCs), pełne oświetlenie LED, automatycznie wyłączane kierunkowskazy oraz funkcja sygnalizacji hamowania awaryjnego ESS.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  BMW R NINET SCRAMBLER - POCZUJ SMAK WOLNOŚCI [TEST]

Nowy XL750 Transalp jest zatem dobrze przemyślanym motocyklem dedykowanym współczesnemu użytkownikowi oczekującemu od swojej maszyny wszechstronności i dobrych osiągów, a także niezawodności i trwałości.

Więcej informacji o modelu XL750 Transalp znajduje się TUTAJ

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.