CZY NA PRAWO JAZDY KATEGORII B MOŻNA JEŹDZIĆ MOTOREM?

To pytanie brzmi trochę przewrotnie, bo do prowadzenia określonego typu pojazdu potrzebne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. W przypadku jednośladów (w zależności od pojemności silnika i mocy) są to następujące kategorie: AM – motorowery i quady, A1 – motocykle z silnikami o pojemności do 125 cm3, A2 – motocykle o mocy do 35 kW, A – motocykle o dowolnej mocy i pojemności silnika.

Możliwość przystąpienia do egzaminu na każdą z wymienionych kategorii określa wiek. Posiadaczami kategorii AM może zostać już 14 latek, A1 – szesnastolatek, A2 – osiemnastolatek, a A – dwudziestoczterolatek. W tym ostatnim przypadku jest jednak pewien wyjątek. Jeśli od dwóch lat masz już prawo jady kategorii A2, w wieku lat 20 możesz przystąpić do egzaminu na kategorię A.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS WYPADKU NA DRODZE?

Wróćmy jednak samochodowego prawa jazdy kategorii B. W 2015 roku ustawodawca przewidział pewną furtkę umożliwiającą prowadzenie jednośladu mając prawo jazdy kategorii B. Wszyscy kierowcy samochodów osobowych z prawem jazdy kategorii B po upływie 3 lat od zdobycia uprawnień mogą prowadzić określone rodzaje motocykli, a otrzymane uprawnienia są równorzędne ze zdaniem prawa jazdy kategorii A1.

JAKI MOTOCYKL NA PRAWO JAZDY KAT. B?

Kierowcy samochodów osobowych z trzyletnim stażem mogą poruszać się pojazdami jednośladowymi, których pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm³. Silnik motocykla nie może mieć maksymalnej mocy większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej wynoszącego 0,1 kW/kg.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  HONDA POMAGA SZKOŁOM

Dodatkowo kierowcy z kategorią B mogą prowadzić pojazdy trójkołowe i to w dwóch wariantach. Albo będą to motocykle trójkołowe o mocy silnika nie większej niż 15 kW, albo trójkołowce o dowolnej mocy i pojemności silnika, ale mające świadectwo homologacji L5e. Ten wpis jest bardzo ważny i musi znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.

Oczywiście mając prawo jazdy kategorii B można również poruszać się albo motorowerami.

Choć na pierwszy rzut oka brzmi to dość skomplikowanie, prawo jazdy kategorii B daje duże możliwości prowadzenia jednośladów. Z jednej strony są to popularne “125” z drugiej duże trójkołowce pokroju Piaggio MP3, Peugeota Metropolisa, albo potężnych CanAm’ów Spyder lub Ryker.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.