Home » JAKIE PRAWO JAZDY NA SKUTER?

JAKIE PRAWO JAZDY NA SKUTER?

To pytanie powraca co roku jak mantra. Jaka kategoria prawa jazdy jest potrzebna żeby leganie jeździć skuterem? Odpowiedź nie jest wcale taka skomplikowana, jak mogło by się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że skuter to typ pojazdu wyróżniający się charakterystycznym wyglądem. Natomiast w Polsce do prowadzenia pojazdu wygląd ma nie ma najmniejszego znaczenia. Do zdobycie odpowiednich uprawnień liczą się: budowa (jednoślad, dwuślad albo trójkołowiec) oraz parametry i osiągi silnika.

Zatem po kolei. Jednoślady lub trójkołowce napędzane silnikiem dzielimy na dwie kategorie: motocykle i motorowery. Oba typy jednośladów mogą mieć wygląd skutera, ale do ich prowadzenia wymagane są całkiem inne uprawnienia, a co się z tym wiąże – dokumenty.

DEFINICJA MOTOCYKLA I MOTOROWERU. CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Motorowery to dwu lub trzy kołowe pojazdy napędzane silnikami spalinowymi o pojemności skokowej mniejszej niż 50 cm3, które na drodze nie mogą przekroczyć prędkości 45 km/h. Ponieważ dzisiaj modne są pojazdy elektryczne ustawodawca określił również, że silnik elektryczny w motorowerze nie może być mocniejszy niż 4 kW (ograniczenie prędkości pozostaje niemienione). Wszystkie pojazdy nie spełniające tej definicji z automatu są zaliczane do kategorii motocykli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  HONDA POMAGA SZKOŁOM

Żeby móc legalnie prowadzić wymienione wyżej jednoślady lub trójkołowce, trzeba posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy. Do wyboru masz aż pięć możliwości.

KATEGORIA AM – pozwala prowadzić jednoślad z silnikiem, którego pojemność nie przekracza 50 cm³ (lub mocy do 4 kW w przypadku pojazdów elektrycznych). Kategoria AM pozwala również prowadzić lekkie pojazdy czterokołowe (np. quady, których masa nie przekracza 350 kg). Tę kategorię można uzyskać już w wieku 14 lat.

KATEGORIA A1 – pozwala kierować jednośladem wyposażonym w silnik o pojemności do 125 cm³ i maksymalnej mocy mniejszej niż 15 kW. Tę kategorię można uzyskać po ukończeniu 16 roku życia.

KATEGORIA A2 – pozwala kierować motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW (48 KM). Ta opcja jest dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat.

KATEGORIA A – najwyższa kategoria z grupy A, pozwalająca na prowadzenie wszystkich jednośladów i trójkołowców bez względu na moc i osiągi. Tę kategorię można uzyskać dopiero w wieku 24 lat. W tym przypadku ustawodawca przewidział pewien wyjątek. Jeśli przez 2 lata jesteś posiadaczem prawa jazdy kategorii A2, możesz w wieku 20 lat przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii A.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  PIERIER MOBILITY KUPIŁO MV AGUSTA

PRAWO JAZDY KATEGORII B RÓWNIEŻ POZWALA NA PROWADZENIE MOTOCYKLI

KATEGORIA B – w lipcu 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące możliwości prowadzenia motocykli o pojemności silnika do 125 cm³. Na ich mocy, kierowcy którzy mają prawo jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata mogą legalnie poruszać się po drogach motocyklami, których moc nie przekracza 11 kW. Spełniając więc powyższe warunki bez problemu możesz prowadzić motorowery i motocykle mające wygląd skuterów. Warto wiedzieć, że nowelizacja przepisów obejmuje pojazdy wyposażone zarówno w automatyczną przekładnię, jak i klasyczną skrzynię biegów.

Ale to nie wszystko w roku 2018 nastąpiła kolejna nowelizacja przepisów i dopuściła ona do jazdy na prawo jazdy kategorii B osoby dosiadające trójkołowców; okres posiadania prawa jazdy pozostaje niezmieniony ale znaczenie tracą moc i pojemność silnika. W tym przypadku motocykl trójkołowy musi się wyróżniać specyficzną konstrukcją, której założenia są opisane w homologacji L5e. W praktyce wiąże się to z trzema ważnymi ograniczeniami. Po pierwsze, dwa z trzech kół muszą znajdować się na jednej osi (bez znaczenia przedniej czy tylnej), co jednoznacznie wyklucza z korzystania z motocykli z wózkiem bocznym. Drugim warunkiem jest to, że odległość między bliźniaczymi kołami musi wynosić minimum 460 mm. Po trzecie, trójkołowiec musi być wyposażony w hamulec postojowy. Żeby prowadzić trójkołowiec na prawo jazdy kategorii B muszą być spełnione wszystkie trzy wymienione warunki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  JUŻ NIEBAWEM EURO5+ W MOTOCYKLACH

Na początku ten podział może wydawać się zawiły, jednak po krótkiej chwili wszystko staje się jasne. Przed zakupem lub też jazdą musisz upewnić się, jaką homologację ma dany pojazd. Taka informacja powinna znajdować się w dowodzie rejestracyjnym, a na bank poinformuje cię o tym sprzedawca motocykli.

Dobra informacja jest taka, że nawet mając prawo jazdy kategorii B bez problemu możesz prowadzić skutery o małej pojemności silnika.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.