Home » WIELKOŚĆ KASKU MOTOCYKLOWEGO – JAK DOBRAĆ?

WIELKOŚĆ KASKU MOTOCYKLOWEGO – JAK DOBRAĆ?

man in white long sleeve shirt wearing black helmet

Photo by cottonbro studio on Pexels.com

Chcesz kupić motocyklowy kask, ale nie masz bladego pojęcia, w jaki sposób dobrać właściwy rozmiar? Podpowiem, jak prawidłowo zmierzyć obwód głowy i do uzyskanego wyniku dopasować wielkość kasku.  

Kiedyś to było inaczej. Szedłeś do salonu i przymierzałeś kaski. Jeśłi stał na półce mogłeś poczuć się zwycięzcą. Problem pojawiał się wtedy gdy nie było twojego rozmiaru. Dzisiaj wiele osób kupuje kaski w Internecie. Czy opłaca się robić to w ciemno? Nic z tych rzeczy! Gdy chcesz kupić kask w sklepie internetowym, nie pozostaje nic innego jak pomiar dyńki. To na tej podstawie dopasujesz wielkość kasku i zamówisz odpowiedni rozmiar. Pamiętaj, że rozmiary kasków są identyczne dla wszystkich ich typów. Zatem przynajmniej teoretycznie, kask w rozmiarze L powinien pasować niezależnie od tego czy będzie to jet, inegral, czy kask offroadowy.

JAK ZMIERZYĆ SWOJĄ GŁOWĘ

Zanim zaczniesz pomiar, biegnij do dziewczyny, siostry itp. i pożycz od nich centymetr krawiecki. Jeśli siedzisz z kumplami w garażu, skołuj kawałek grubszego sznurka i coś do zmierzenia jego długości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  OTO KILKA PATENTÓW, DZIĘKI KTÓRYM AKUMULATOR W MOTOCYKLU BĘDZIE PRACOWAŁ DŁUŻEJ

Obwód głowy mierzysz nad uszami. Najlepiej zacznij pomiar, przyciskając początek miarki tuż nad uchem. Następnie prowadzać miarkę/sznurek nad brwiami, mniej więcej centymetr nad. Potem poprowadź go wokół głowy, sprytnie omijając drugie ucho. Dla ułatwienia operacji i zwiększenia pewności wyniku poproś drugą osobę o pomoc w odpowiednim ułożeniu miarki. Teraz pozostaje tylko odczytanie wyniku. Z doborem odpowiedniego rozmiaru przyjdzie ci poniższa tabelka.

ROZMIAR KASKUOBWÓD GŁOWY W CM
XXXS48-50
XXS51-52
XS53-54
S55-56
M57-58
L59-60
XL61-62
XXL63-64
woman wearing black shirt and black and orange half face helmet
Photo by MIXU on Pexels.com

Teoretycznie wiesz już jaki kask wybrać. Niestety muszę cię zmartwić, bo to dopiero początek dłuższej drogi. Nie możesz zapomnieć, że teraz kask trzeba przymierzyć. Z kaskami sprawa wygląda podobnie jak z butami: decyduje nie tylko rozmiar, lecz to, czy są wygodne. W kolejnym kroku musisz sprawdzić, czy kask nie gniecie cię w głowę? Czy cheeckpady nie wymagają zmiany, co z zapięciem paska itp?

ZOBACZ RÓWNIEŻ  OKULARY, SOCZEWKI KONTAKTOWE, A MOŻE ZABIEG LASEREM?

Gdy kupujesz kask w sklepie internetowym, w domu na spokojnie masz czas na przymierzenie garnka i pochodzenie w nim dłużej. Najlepiej będzie pomęczyć się w ten sposób dobrą godzinę. Czemu tak długo? Przecież twoje wyjazdy nie trwają krócej. A godzina to dobry czas, by kask obnażył swoje słabe strony.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA DETALE

Pamiętaj, że na szybko nie masz szans znalezienia żadnych problemów. Sprawdź, czy na pewno nie przeszkadza ci żaden pasek, czy wyściółka ułożyła się bez zmarszczek i nie gniecie itp. Pamiętaj, że ból narasta wykładniczo, czyli w krótkim czasie jego poziom wzrasta kilkukrotnie. Jazda z niedopasowanym kaskiem to mordęga!

A teraz ciekawostka. Kaski produkowane na różne rynki mają inne kształty wypełnienia. Bo Azjaci mają inny kształt głowy niż Amerykanie albo Europejczycy. Dlatego kupując kask, na przykład w Wietnamie możesz się nieźle zdziwić, że jego wielkość kasku nie pasuje tak dobrze jak wtedy, gdy przymierzałeś go na przykład we Wrocławiu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  JAKIE RZECZY ZABRAĆ ZE SOBĄ NA MOTOCYKLOWE WAKACJE?

Jeśli nadal coś ci nie pasuje, rozglądaj się za innym. Pamiętaj, że kask zawsze musi bardzo dobrze przylegać do głowy, tzn. nie ma mowy o żadnym luzie. Prawdę mówiąc, czasami, zanim kask dopasuje się do dyni, zdążysz przejechać kilkaset kilometrów.

Jeśli garnek pasuje, nie gniecie, nie uciska i jest dobrze dopasowany, ciesz się bezpieczną jazdą.

No właśnie a co z zakupami w internecie? Jeśli uda ci się trafić w dobry rozmiar i kształt, wygrałeś. Pamiętaj także, że może się zdarzyć, że więcej kasy wydasz na odsyłanie kasków z jakichś powodów, niż gdybyś kupował w normalnym sklepie. No i jak tuż żyć?

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.