Home » Ducati Monster 30 Anniversario – wyjątkowy motocykl na wyjątkową okazję

Ducati Monster 30 Anniversario – wyjątkowy motocykl na wyjątkową okazję

Nowe Ducati Monster 30° Anniversario

Tak, tak, pewnie nie wszyscy pamiętacie, ale dokładnie 30 lat temu zadebiutował pierwszy Ducati Monster. Przez te lata motocykl zyskał status legendy, a 350 000 sprzedanych egzemplarzy różnych wersji tego modelu też robi wrażanie. Z okazji urodzin Ducati wypuści limitowaną wersję Monster 30° Anniversario. Miłośnicy tego modelu będą musieli wykazać niezłym refleksem, bo światło dzienne ujrzy zaledwie 500 egzemplarzy tej maszyny. Motocykl będzie wyróżniał się trójkolorowym malowaniem, a dzięki wykorzystaniu topowych podzespołów, fabryka chwali się, że będzie to najlżejszy Monster ever! Podobno maszyna ma ważyć 184 kg, czyli o 4 kg mniej niż wersja podstawowa.

Idea powstania pierwszego Monstera była niezwykle prosta. Charakterystykę sportowego silnika przystosowano na potrzeby jazdy po ulicach a jednostkę upchnięto w kratownicową ramę i uzupełniono podwoziem wywodzącym się z superbike’a. Owiewki? A komu były one potrzebne do szczęścia? Dlatego z nich zrezygnowano. Pomysł na motocykl okazał się nie tylko marketingowym ale i sprzedażowym strzałem w dziesiątkę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  CZY NA PRAWO JAZDY KATEGORII B MOŻNA JEŹDZIĆ MOTOREM?

Fabryka zapowiada, że jubileuszowa wersja nie tylko świetnie wygląda, ale gwarantuje maksimum radości z jazdy i zabawy na drodze. Jego prawdziwa natura ujawnia się już na pierwszy rzut oka dzięki malowaniu Tricolour 30th Anniversary, która inspirowana jest najbardziej sportowymi wersjami Monstera w historii. Złoty kolor felg został wybrany specjalnie dla tego modelu. Innymi charakterystycznymi elementami tej wersji jest kanapa ozdobiona haftowanym logo z okazji 30-lecia oraz dedykowana animacja pojawiająca się na wyświetlaczu w kokpicie. Każdy egzemplarz otrzyma także numer seryjny, certyfikat autentyczności i dedykowany pokrowiec na motocykl.

Nowe Ducati Monster 30° Anniversario

Rocznicowego Monstera napędza silnik Testastretta 11°, czyli chłodzona cieczą, 4-zaworowa, dwucylindrowy jednostka z rozrządem desmodromicznym osiągająca moc maksymalną 111 KM. Jest to niezwykle niezawodny i bezobsługowy silnik (wymiana oleju co 15 000 km i kontrola luzu zaworowego co 30 000 km). Przebieg charakterystyki momentu obrotowego został tak dopracowany by ułatwić jazdę w całym zakresie obrotów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MOTO MORINI NOWOŚCI NA SEZON 2024

W tym motocyklu silnik jest jednocześnie elementem nośnym, z którym połączona jest szczątkowa przednia rama, co przypomina konstrukcję Ducati Panigale V4. Zawieszenie ma możliwość pełnej regulacji i pochodzi od Öhlinsa. W tym przypadku widelec jest o 0,6 kg lżejszy niż ten, który jest seryjnie montowany w standardowym Monsterze i Monsterze +. Zawieszenie ma bardziej sportową charakterystykę, dzięki czemu Monster 30° Anniversario ma zapewnić doskonałą zabawę podczas jazdy po krętych drogach, ale także podczas jazdy w mieście. Wisienką na torcie jest regulowany amortyzator skrętu Öhlins, który zwiększa precyzję podczas dynamicznej jazdy.

Układ hamulcowy wyposażono w przednie zaciski Brembo Stylema ( są 0,4 kg lżejsze niż w Monsterze), a przednie tarcze hamulcowe o średnicy 320 mm (0,5 kg lżejsze niż w Monsterze), sprawiają, że Monster 30° Anniversario zdecydowanie lepiej hamuje, a dzięki zmniejszeniu masy jego widelec działa o wiele precyzyjniej. Prowadzenie poprawiają również lekkie, kute felgi, które zmniejszają masę nieresorowaną o 1,86 kg i odpowiednio moment bezwładności przedniego koła o 21,8%, a tylnego o 26,9%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  HONDA POMAGA SZKOŁOM

Elektronika Monstera zaskakuje swoim bogactwem. Standardowe wyposażenie obejmuje: ABS Cornering, Ducati Traction Control i Ducati Wheelie Control, w których ustawienia można regulować. Kierowca do dyspozycji ma trzy tryby jazdy – Sport, Road i Wet, które pozwalają na dopasowanie charakteru Monstera do własnych upodobań.

Sportowy charakter nowego Monstera 30° Anniversario podkreśla również system Launch Control, ułatwiający błyskawiczne starty. W motocyklu zamontowany został także akumulator litowy, który przyczynia się do zmniejszenia całkowitej masy motocykla.

Pierwsze egzemplarze Ducati Monster 30° Anniversario zaczną pojawiać się u dealerów Ducati od grudnia 2023 roku.

No to chyba nadszedł najwyższy czas na sprawdzenie zawartości świnki-skarbonki.

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.