GÓRY STOŁOWE – CO WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICY?
Ta trasa prowadząca prze Góry Stołowe nie jest ani nadzwyczaj długa, ani szczególnie trudna. Jest za to niezwykle piękna. Jeśli zechcesz poznać wszystkie jej atrakcje, przeznacz na to sporo czasu.
Startuję z Polanicy-Zdroju. Dlaczego właśnie stamtąd? Bo, po pierwsze, najszybciej przyjedziesz tu krajową ósemką. Po drugie, Polanica jest świetna jako baza wypadowa do zwiedzania tej części Polski. Hoteli i pensjonatów jest sporo i w niewygórowanych cenach. W programie obowiązkowym Polanicy jest Park Zdrojowy i spróbowanie tamtejszych wód mineralnych. Plotka głosi, że klimat uzdrowiska ułatwia rzucenie palenia.
Jeśli masz zamiar pokonać trasę prze Góry Stołowe w jeden dzień, wyjedź z Polanicy drogą 388 i skieruj się do Wambierzyc. W tym małym miasteczku nie omiń barokowej bazyliki. Nawet jeśli nie jesteś znawcą sztuki docenisz malowidła w jej wnętrzu oraz przepiękne ołtarz i ambonę, pochodzące z XVIII w. Jeśli nie masz więcej czasu niż jeden dzień, jedź dalej aż do skrzyżowania z drogą 387, a następnie kieruj się na Karłów. Jej odcinek, nazywany „Drogą stu zakrętów”, poprowadzi cię przez cały Park Narodowy Gór Stołowych. Nazwa wcale nie jest przesadzona, a jakość asfaltu niezła.
Fajnym miejscem na przerwę na kawę jest małe schronisko Pasterka. Warto tam zajrzeć po pierwsze dlatego, że prowadzi tam wąska i przepiękna droga obiegająca szczyt Szczeliniec Wielki. Po drugie dlatego, że do Pasterki trafiają ci, którzy szukają spokoju, więc nie ma szans na tabuny turystów. W takich miejscach kawa smakuje o wiele lepiej.
Jest na tej trasie jedno miejsce, którego nie polecam: wspomniany Karłów. W tym miasteczku udało się zebrać wszystkie najgorsze cechy górskich kurortów. Po pierwsze, nie znam tam żadnej knajpy wartej polecenia. Po drugie, turystów jest sporo, a naganiacze z okolicznych parkingów i drewniane budy z ciupagami, muszelkami, paciorkami itp. tworzą szkolno-wycieczkowy klimat. Jeśli zamierzasz zdobyć Szczeliniec, niestety właśnie stąd masz najłatwiejszą i najkrótszą drogę. W takim wypadku nie pozostaje ci nic innego, jak odstawić motocykl na jeden z płatnych parkingów (na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych obowiązuje zakaz parkowania w miejscach innych niż wyznaczone).
WARTO ZABRAĆ WYGODNE BUTY
W nagrodę odwiedzisz klimatyczne schronisko na Szczelińcu. Zanim tam dotrzesz, pokonasz 665 schodów, które zaprowadzą cię na wysokość 919 m n.p.m. Widok z tarasu schroniska – bezcenny! Nieco mniejszy ruch panuje na Błędnych Skałach, dlatego proponuję wybrać się tam motocyklem. Rezerwat Błędnych Skał jest skupiskiem kilkunastometrowych piaskowców, pomiędzy którymi prowadzą wąskie labirynty. Jeśli masz kilka zbędnych centymetrów w pasie, czeka cię wyzwanie. Bardzo wąska droga prowadząca na górny parking powoduje, że można tam wystartować tylko o pełnych godzinach.
Dalsza część trasy to niestety częste spotkania z tabunami turystów i rozkojarzonymi kierowcami, na siłę szukającymi w Kudowie-Zdroju miejsca do zaparkowania. Tamtejszy Park Zdrojowy najpiękniejszy jest latem, gdy alejki zdobią palmy, wynoszone na świeże powietrze, gdy zrobi się ciepło. Obowiązkowe miejsca w Kudowie to pijalnia wód mineralnych i kaplica czaszek w Czermnej.
Końcowe kilometry trasy prowadzą zatłoczoną ósemką w kierunku Kłodzka. Jeśli masz czas, a ściślej: bardzo dużo czasu, możesz skręcić z niej w kierunku Zieleńca. Pamiętaj jednak, że drogi w Kotlinie Kłodzkiej są tak piękne, że potem możesz mieć trudności ze znalezieniem tej prowadzącej do domu. Ostatnim punktem na trasie może być Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Powstało w XVI wieku i jest jedynym z ponad setki, które przetrwało do dziś.
Trasa nie jest wyzwaniem, ale zaliczając ją i przejeżdżając prze Góry Stołowe możesz być pewien, że nie będziesz się nudził.
Długość trasy: ok. 90 km.
Poziom trudności: W 100% drogi asfaltowe, większość z nich bardzo dobrej jakości, pozostałe takie sobie. Bez problemu przejedziesz je każdym typem motocykla.
Drogi: Korzystasz przede wszystkim z powiatowych. Najszybszym odcinkiem, na którym trzeba szczególnie uważać, jest trasa z Kudowy do Dusznik.
Co warto zobaczyć w okolicy Gór Stołowych:
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
- bazylika w Wambierzycach
- rezerwat Błędne Skały
- kaplica czaszek w Czermnej
- Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju