Home » OKOLICE MARSYLII – WYMARZONA TRASA NA JEDEN DZIEŃ

OKOLICE MARSYLII – WYMARZONA TRASA NA JEDEN DZIEŃ

Okolice Marsylii, urzekają pięknymi widokami, znakomitym asfaltem i milionem zakrętów. A miasto przyciąga uwagę zabytkami i znajdującymi się niemal na każdym skrzyżowaniu klimatycznymi knajpkami. Jestem więc pewien, że w tym miejscu nie będziesz się nudził.

Wyjazdy na prezentacje nowych motocykli mają wiele zalet. Oczywiście najważniejszą z nich jest szansa przejechania się nową maszyną, o której większość może przeczytać tylko w Internecie. Kolejną zaletą takich wyjazdów jest poznanie niesamowitych tras znanych tylko lokalnym przewodnikom. Tak było i w tym przypadku.

Tym razem punktem startu był kameralny hotel Mama Shelter Marseille. Znajduje się w samym centrum miasta. Stad nieco ponad kilometr drogi dzieli cię Bazyliki Notre Dame de la Garde, a nieco ponad 3 kilometry od portu i miejskiej plaży. Miejsce wydaje się być zatem idealne.

Marsylia to stare miasto portowe na południu Francji, tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego. Zaledwie 100 kilometrów od zachodnich zboczy Alp. Co może być pewnym zaskoczeniem, jest to drugie co do wielkości miasto Francji, zaraz po Paryżu. Jeszcze bardziej zaskoczy cię fakt, że Marsylia jest uznawana za najstarsze miasto we Francji, a pierwsze wzmianki pochodzą z V w p.n.e.(!)

ZOBACZ RÓWNIEŻ  ZACHODNIOPOMORSKIE NA WEEKEND

OKOLICE MARSYLII – ZAPOWIADA SIĘ ZNAKOMITA JAZDA

Marsylia jest też stolicą regionu administracyjnego Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, a to oznaczać może tylko jedno. To tu znajdują się przepiękne drogi na których koledzy z magazynów motocyklowych Francji, Niemiec i Włoch często przeprowadzają testy nowych maszyn. Na wschód od miasta rozciągają się Calanque, czyli śródziemnomorskie fiordy utworzone ze skał wapiennych. ich widok jest niesamowity.

Marsylia nierozłącznie kojarzy się z filmem Taxi, bo to właśnie tu toczy się jego akcja. Główny bohater Daniel, francuski dostawca pizzy, po zdobyciu licencji taksówkarza szybko odnajduje się w nowej roli. Są zatem pościgi wąskimi uliczkami miasta, szybka jazda na kultowej marsylskiej drodze prowadzącej wzdłuż wybrzeża. I właśnie w tym miejscu rozpoczyna się trasa tego przejazdu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MOTOCYKLOWE TRASY I MAPY - NOWY DZIAŁ NA STRONIE
Okolice Marsylii

Już wyjazd w południowo wschodniej części miasta wróży niezła zabawę. Ta na dobre zaczyna się po minięciu małego miasteczka Cassis. Odcinek z Cassis do La Ciotat potrafi zmiażdżyć system. Droga wije się tu dość wysoko w górach. Nie są to Alpy z ich trzytysięcznikami, ale musisz pamiętać, że kilkanaście kilometrów wcześniej startowałeś z poziomu morza. Będziesz farciarzem, jeśli trafisz na słoneczną pogodę. Wtedy to błękit nieba zleje się z błękitem morza, a widok ten uzupełnią wysokie połyskujące żółcią klify. Warto zatrzymać się tu na parkingu by zrobić kilka fotek. W tym miejscu musisz uważać na turystów. Jest ich tu sporo, a droga jest wąska. O wypadek nietrudno.

Zdecydowanie inny krajobraz panuje w drugiej części trasy. Ostre skały ustępują nieco miejsca nieco niższym i łagodniejszym pagórkom w dużej części porośniętym drzewami. Asfalt jest tu znakomity a i turystów jakby mniej. Za to zakręt goni zakręt, więc przycieranie podnóżkami o asfalt nie jest niczym nadzwyczajnym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  MASYW PRADZIADA I OKOLICE

Droga z Les Artauds prowadzi szybką trasą do Roquefort la Bédoule, skąd ponownie boczną trasą dojeżdżam do Marsylii. Może nie jest to długa trasa, za to niesamowicie piękna.

MARSYLIA WIECZOREM

A wieczorem polecam piwo w centrum miasta i wizytę w Bazylice Notre-Dame de la Garde. Ten neobizantyjski kościół został zbudowany na 162-metrowym wzgórzu La Garde. W przeszłości w tym miejscu znajdował się punkt sygnałowy dla statków wpływających do Starego Portu. Dziś bazylika stała się popularnym miejscem pielgrzymek. Z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na miasto i port, szczególnie gdy przyjdziesz tu o zachodzie słońca.

To co namówiłem na szybki wyjazd w okolice Marsylii?

Bazylika Notre-Dame de la Garde Marsylia

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.