MOTOCYKLEM PRZEZ SUWALSZCZYZNĘ – POMYSŁ NA WEEKENDOWĄ TRASĘ

Dlaczego mając pod nosem wiele atrakcyjnych szukam wrażeń na drugim końcu Polski? Bo właśnie na Suwalszczyźnie mogę znaleźć ciszę, spokój i samotność.

Do Hajnówki jechałem z duszą na ramieniu, bo lało wtedy jak z cebra, a niebo co chwila rozrywały błyskawice. Do celu, czyli do leżącej w pobliżu zalewu Siemianówka Babiej Góry, dojechałem około północy. Rano pojechałem do poleconej mi zagrody po ser i mleko z porannego udoju. I tu masz odpowiedź na pytanie, dlaczego wybrałem tamtą część Polski, a nie Dolny Śląsk: ujęła mnie Siemianówka, a potem inne tamtejsze wioski. Często są to skupiska stojących blisko siebie drewnianych domków, bocznymi ścianami patrzących na wejścia na posesję. Gospodarz na moją uwagę, że takie domy spotyka się chyba już tylko w skansenach, odpowiedział, mocno zaciągając po wschodniemu: „Panie, ja to od małego wychował się w takim chałupie, dla mnie to normalne”.

W drodze powrotnej na kwaterę przegoniłem dwa bociany, których jest tam chyba tyle, ile u nas komarów. Po śniadaniu wystartowałem do Michałowa, gdzie w pierwszą sobotę sierpnia odbywa się wielkie święto kultury białoruskiej, w ramach którego największą imprezą jest Prymackaja Biasieda. Podczas tej rozśpiewanej uczty występują zespoły z Polski i Białorusi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  TROCHĘ WODY DLA OCHŁODY, CZYLI POMYSŁ NA PODRÓŻ WOKÓŁ WROCŁAWIA

W Michałowie warto zobaczyć drewnianą cerkiew św. Mikołaja z przepięknymi złotymi kopułami. Jazda do Michałowa to raj dla motocyklistów. Skąd ten domysł? Bo wszędzie tam, gdzie był położony nowy asfalt, odnosiłem wrażenie, iż drogę robili specjaliści od budowy torów wyścigowych. Tak było np. między Hajnówką a Białowieżą. Większa część tego odcinka to idealny asfalt, który w połączeniu z winklami tworzy wyśmienitą trasę dla motocyklistów lubiących złożenia. I Hajnówka, i Białowieża to jak na tamtejsze standardy większe miejscowości.

CERKIEW W MICHAŁOWIE imponuje bogactwem wystroju i śpiewami wiernych.
CERKIEW W MICHAŁOWIE imponuje bogactwem wystroju i śpiewami wiernych.

W Hajnówce, oprócz ciekawej drewnianej zabudowy, warto zobaczyć sobór Świętej Trójcy i pomnik żubra. W Białowieży koniecznie zwiedź cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. W drodze powrotnej z Białowieży do Hajnówki warto zrobić przerwę na pokazowy rezerwat żubrów. Po powrocie do Babiej Góry odstawiłem motocykl, żeby się pobyczyć i porozkoszować tamtejszym powietrzem i pięknem okolicy. Kolejny cel na mapie – Augustów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  STARDA DELLA FORRA - ÓSMY CUD ŚWIATA NAD JEZIOREM GARDA

Nocleg znalazłem we wsi Płaska, leżącej w samym sercu Puszczy Augustowskiej, w pobliżu jeziora Serwy. Nazajutrz pani w Biurze Informacji Turystycznej w Augustowie poleciła mi podróż Wigierską Kolejką Wąskotorową, rozpoczynającą i kończącą kurs w Płocicznie. Przy okazji wyprowadziła mnie z błędu, informując, że Augustów leży nie na Mazurach, jak sądzi wielu, lecz na Suwalszczyźnie.

Po krótkim zwiedzaniu Augustowa piękną drogą E67 o świetnej nawierzchni, prowadzącą przez pachnące lasy, pojechałem do Płociczna. Wyprawa kolejką okazała się wielką frajdą, trwającą 2,5 godziny. W upalny dzień podczas jednego z 15-minutowych postojów można wskoczyć do jeziora Wigry i schłodzić się w jego czystej wodzie.

Następnego dnia czekała mnie jazda drogą nr 16 do Sejn. Warto tam zobaczyć m.in. bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i Białą Synagogę. Grzechem byłoby nie pojechać do Krasnogrudy, gdzie znajduje się dworek naszego noblisty Czesława Miłosza. Po krótkim wypadzie do litewskiej miejscowości Lazdijai wróciłem do Płaskiej. Ponieważ jeszcze było dość wcześnie, chciałem pojeździć po okolicznych wioskach, ale nawierzchnie dróg zniechęciły mnie do dłuższego rejsu. Wystarczyło kilkanaście kilometrów trzęsawki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  W POSZUKIWANIU ZŁOTEGO POCIĄGU - OKOLICE WALIMIA

Jestem na 100% przekonany, że gdy już będę miał dość miejskiego zgiełku, z wielką radością wrócę tam, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Szczegóły trasy po Suwalszczyźnie

  • Długość trasy: ok. 390 km.
  • Trasa: łatwa dla wszystkich i dla każdego sprzęta. Winkle wśród lasów to prawdziwa przyjemność.
  • Drogi: fajna zabawa na wy remontowanych odcinkach dróg. Te, które czekają na remont – pod psem.

Co warto zobaczyć?

  • drewniane wiejskie domy
  • cerkiew pw. św. Mikołaja w Białowieży
  • sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
  • Wigierska Kolejka Wąskotorowa
  • Krasnogruda pałacyk Czesława Miłosza

A może masz inne zdanie na ten temat? Nie bój się zostawić tu swojego komentarza.